Mässutställare på VÄV 2022

Hall A

AK:s Snickeri www.akssnickeri.se
Ann-Marie Eriksson i Skinn www.iskinn.se
Anne-Marie Koustrup Weaver
Atelje Sabina www.ateljesabina.com
Aurinkokehrä www.aurinkokehra.fi/sv
Bio-logic OÛ www.facebook.com/upcycledyarn/
Blomqvist/Nordiska www.blomqvistgarn.se
Borgs Vävgarner www.borgsvavgarner.se
Britta-Marias Jackor
Damaskvev www.damaskvev.no
Ekelund, Linneväveriet i Horred www.ekelunds.se
Estrid & Eugenia www.facebook.com/estrid.eugenia
Fabric Plus www.fabricplus.in
Färgkraft www.fargkraft.com
Garn & Väv Mix i Byn www.borfona.se/
Garna ApS www.garna.dk
Garnhuset i Kinna/Garnfärgeriet C Hedström www.garnhusetkinna.se
GAV Glimåkra www.glimakra.se
Gisela von Weisz
Gudruns ullbod www.gudrunsullbod.com
Halléns Design
Halländska Hemslöjdsförbundet www.hemslojden.org
Handweaver Magnetic Pole LLC www.magneticpole.jp/en
Helena Taivassalo, mfl
Hemslöjden i Skåne www.hemslojdeniskane.se
Hemslöjden i Östergötland www.hemslojdeniostergotland.se
Hemslöjdens förlag www.hemslojd.se
HK Textil www.hktex.se
Holma-Helsinglands www.holma.se
Jola Design www.joladesign.se
Kaipa Gunilla Ericsson www.kaipa.se
Klässbols Linneväveri www.klassbols.se
Kyrkotextil i syd www.kyrkotextilisyd.com
Libbsticka www.libbsticka.se
Lisa Linkvarn www.lisalinkvarn.se
Magiske Garner www.magiskegarner.dk
Mariedal Design www.mariedalsdesign.se
Martinsson & Eriksson www.m-e.se
Mattvävsboden Britt Smeds
Mimmi Design Linnekläder www.mimmidesign.se
Myrehed väv & textil www.myrehed.se
Ninas Vävateljé www.facebook.com/NinaFloderusVavatelje/
Nätverket Vävformgivning www.vavformgivning.se
Riksvävarna www.riksvav.se
Sanuk Design www.sanukdesign.se
Saori Sakura Weaving www.sakuraweaving.wordpress.com
Sjöalyckans silke www.sjoalyckanssilke.se
Slöjd och Konsthantverk / Kultur i Halland – Slöjd
Spångmurs www.spangmurs.se
Stäkets Hantverk & Design www.staketshantverk.com
Svensk Hemslöjd www.svenskhemslojd.com
Svenska VävstolsMuseet i Glimåkra www.vavmuseum.se
Tant Kofta www.tantkofta.se
Texsolv www.texsolv.com
Toika www.toika.com
Trådräknarna Nordals Härad www.hemslojden.org/forening/foreningen-tradraknarna-nordals-harad/
Ullcentrum Öland www.ullcentrum.com
Ullkontoret www.ullkontoret.se
Vartofta Garn www.blomqvistgarn.se
Venne Colcoton Unikat www.vennecolcoton.com
Vävd Form Mariana Eriksson
Väveriet i Bollnäs www.vaveriet.com
Vävkompaniet www.vavkompaniet.se
Vävmagasinet www.vavmagasinet.se
Vävstuga Weaving School www.vavstuga.com
Växbo Lin www.vaxbolin.se
Ås Vävgarner www.asvavgarner.se

Hall B

Blekinge Folkhögskola www.blekingefolkhogskola.se
Bäckedalens folkhögskola www.backedal.se
Capellagården www.capellagarden.se
Fornby folkhögskola www.fornby.se
Forsa Folkhögskola www.regiongavleborg.se/forsa
Fristads folkhögskola www.fristads.fhsk.se
Gamleby Folkhögskola www.gamlebyfolkhogskola.se
Glimåkra Folkhögskola www.glimnet.se
Grebbestads Folkhögskola www.grebbestads.fhsk.se
Grimslövs Folkhögskola www.grimslovsfolkhogskola.se
Göteborgs Universitet HDK-Valand Textilkonst www.hdk-valand.gu.se/
Handarbetets Vänner Skola- Handvävt/Hållbart www.hv-textil.se
Högskolan i Borås/Textil www.hb.se
Laugets Vaevekurser www.vaevekurser.dk
Stiftelsen Stenebyskolan www.steneby.se
Sätergläntan Institutet för slöjd och hantverk www.saterglantan.se
Textil-Kropp-Rum HDK-Valand Vid Steneby www.hdk-valand.gu.se/utbildning/
Östra Grevie Folkhögskola www.ostragreviefolkhogskola.com/utbildningar/konst-design/textil-konst-och-design/

 

Inspirerande möten och massor med härliga material. 

Här kan du hitta allt för ditt skapande!